Profilaktyka dotycząca pojawiającej się wszawicy wśród dzieci.

Szanowni Rodzice/Opiekunowie

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez wesz. Przez wielu, choroba ta traktowana jest jeszcze stereotypowo, jako coś wstydliwego. Należy jednak pamiętać, że wszawica nie zawsze wynika z zaniedbań higieny czy długości włosów. Wesz ludzka, może się pojawić na każdej głowie i w każdym wieku. Przyczyną zakażenia nie jest, jak się często przyjmuje, brak higieny, a bezpośredni kontakt (np. podczas zabawy) z osobą zakażoną, bowiem wszawica jest chorobą skupisk ludzkich.

Wszelkie działania w instytucji publicznej jaką jest placówka przedszkolna, opierają się na wzajemnej współpracy z Rodzicami/Opiekunami naszych podopiecznych. Zatem ważne jest niezaprzeczalnie informowanie rodziców o okazjonalnie występującej wszawicy w grupie dzieci z prośbą o wzmożenie profilaktyki w domu rodzinnym. Rodzicom/Opiekunom, którzy są mniej zaradni wychowawczo możemy udostępnić ulotki z opisem zwalczania wszawicy.

W dobie dzisiejszej rozwiniętej technologii informacyjnej, gdzie każdy Rodzic/Opiekun może sobie wyszukać informacji na temat rozwiązania problemu wszawicy, nie organizuje się spotkań na terenie przedszkola dotyczących pedagogizacji w ramach rozwiązywania tego problemu. Wystarczy podpowiedź ze strony placówki (nauczycieli), gdzie takich informacji należy szukać w internecie (np. na stronie https://www.wszyzglowy.pl).

Różnorodność preparatów na rynku wspomagających szybkie uporanie się z wszawicą także nie stanowi problemu. W tej kwestii przede wszystkim Rodzice/Opiekunowie proszeni są o zastosowanie wybranych przez siebie metod zwalczania wszawicy. Owszem, postępowanie przy wszawicy przy długich włosach, po zastosowaniu preparatów szczególnie u dziewczynek, wymaga skupienia przy ręcznym usuwaniu martwych insektów. Te czynności wykonywane są tylko przez Rodziców/Opiekunów w domowym zaciszu oraz profilaktyka. Profilaktyka wszawicy polega również na wypraniu pościeli, maskotek, dywanu w domu.

W przedszkolu, w wyniku pojawienia się wszawicy u dziecka w konkretnej grupie, stosowane są odpowiednie procedury polegające na dezynfekcji zabawek, dywanu, mebli w danej sali zabaw oraz odesłanie dziecka z wszawicą do domu celem przeprowadzenia czyszczenia głowy przez Rodziców/Opiekunów. Ich rola jest tutaj najważniejsza w profilaktyce wszawicy i bez współpracy z domem rodzinnym, niestety problem wszawicy w przedszkolu może się powtarzać.

Ewa Brzozowska